ERASMUS: Εκπαιδευτική επίσκεψη των Βέλγων εταίρων

Από τις 19 έως τις 23/3/2024 , ομάδα 17 Βέλγων μαθητών και 3 συνοδών καθηγητών μετακινήθηκαν στον Βόλο, “ανταποδίδοντας” τη δική μας επίσκεψη στη Μπριζ του Βελγίου. Οι ξένοι μαθητές φιλοξενήθηκαν από τις οικογένειες των δικών μας, απολαμβάνοντας, όπως χαρακτηριστικά δήλωσαν, “την αυθεντική ελληνική φιλοξενία”. Το πρόγραμμα περιλάμβανε πολλές δράσεις σχετικές με την ιστορία της πόλης και τη βιωσιμότητα των κτιρίων της, διαδραστικά παιχνίδια, καθώς και εκπαιδευτικές επισκέψεις σε μέρη ιστορικού και τουριστικού ενδιαφέροντος (Βεργίνα, Μετέωρα, Μακρινίτσα).

Δημαρχείο, αίθ. Δημοτικού Συμβουλίου (παρουσίαση του μύθου του Ιάσωνα από τον κ. Ντόκο)
Από τις δράσεις υποδοχής
City tour

Οι μαθητές, ήδη γνωστοί μεταξύ τους από την προηγούμενη επίσκεψή μας στη Μπριζ, συνεργάστηκαν, ανέλαβαν πρωτοβουλίες και αξιοποίησαν τον ελεύθερο χρόνο τους, γνωρίζοντας την πόλη του Βόλου. Καθώς μεταξύ τους αναπτύχθηκαν δεσμοί φιλίας, ο αποχαιρετισμός έγινε σε κλίμα συγκινητικό, με υποσχέσεις εκατέρωθεν ότι θα ξαναβρεθούν σύντομα.

This entry was posted in erasmus+. Bookmark the permalink.