ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ

Δεκατρείς μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας παρευρέθησαν την Τρίτη 4/4 2024 στο Πνευματικό Κέντρο της Ιεράς Μητρόπολης Δημητριάδος, για να παρακολουθήσουν την ημερίδα με θέμα τον αυτισμό. Την εκδήλωση συνδιοργάνωσαν η Ιερά Μητρόπολη Δημητριάδος και Αλμυρού και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας.

Οι μαθητές είχαν αρχικά την ευκαιρία να συνομιλήσουν με ειδικούς για το θέμα, να υποβάλουν ερωτήσεις και να λύσουν τις απορίες τους. Στη συνέχεια, μέσω της εικονικής πραγματικότητας (τεχνολογία Virtual Reality), που προσφέρει το VR PLANET, βίωσαν εμπειρικά μια νέα για αυτούς κατάσταση: Μπήκαν στη θέση ενός αυτιστικού παιδιού, του οποίου η δυνατότητα εκμάθησης στον χώρο της σχολικής τάξης παρεμποδίζεται από διάφορους παράγοντες και μπόρεσαν με βιωματικό τρόπο να συνειδητοποιήσουν πώς αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα ένα παιδί με αυτισμό. Οι μαθητές περιέγραψαν τη συγκεκριμένη δράση ως άκρως ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη, διαφορετική από όλες τις προηγούμενες -μέχρι τώρα -εμπειρίες τους.

This entry was posted in Βιωματικές Δράσεις. Bookmark the permalink.