ΚΕΘΕΑ – ΠΙΛΟΤΟΣ

ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ

Ομάδα εκπαιδευτριών από το συμβουλευτικό κέντρο ΚΕΘΕΑ – ΠΙΛΟΤΟΣ επισκέφθηκαν το σχολείο μας κι εφάρμοσαν δίωρη βιωματική δράση στις 3/4/2024 και 4/4/2024 σε μαθητές της Β’ Γυμνασίου.

Η δράση εφαρμόστηκε  σε εφήβους μαθητές οι οποίοι συμμετείχαν με θέρμη και ενθουσιασμό. Έγινε μια καλή αρχή για τη ψυχική τους ενδυνάμωση. Αναζητήθηκαν τρόποι ώστε να διατηρήσουν έναν θετικό τρόπο σκέψης, χτίζοντας με τον καιρό τα συστατικά στοιχεία μιας καλής αυτοεκτίμησης.

Στόχοι της δράσης : • Αναδόμηση των σκέψεων που πηγάζουν από τον τρόπο που αντιλαμβάνονται τα πράγματα οι μαθητές και διεύρυνση του τρόπου που αντιλαμβάνονται τους άλλους. • Ενδυνάμωση δεξιοτήτων ακρόασης. • Γνωριμία με την αυτοαντίληψη & την ταυτότητα των συμμαθητών τους και αποδοχή της.

This entry was posted in Χωρίς Κατηγορία. Bookmark the permalink.