Υποδομές

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Στο σχολικό συγκρότημα του 5ου Γυμνασίου λειτουργεί πλήρως εξοπλισμένο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών. Το εργαστήριο αυτό εξυπηρετεί τις ανάγκες πειραματικής και εποπτικής διδασκαλίας και εξάσκησης των μαθητών στα μαθήματα Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας και Γεωγραφίας.

Στεγάζεται σε ειδικά διαμορφωμένη και εξοπλισμένη αίθουσα ώστε να εξυπηρετείται ο βασικός σκοπός του, δηλαδή η καλλιέργεια και προώθηση της ακαδημαϊκής και εφαρμοσμένης διδασκαλίας των γνωστικών περιοχών που αναφέρονται αναλυτικά στο πρόγραμμα σπουδών του ΥΠΑΙΘ στα αντίστοιχα επιστημονικά πεδία.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Διαθέτει πλήρη εξοπλισμό οργάνων και παρασκευασμάτων, καθώς και αναλώσιμων υλικών, ώστε να ασκούνται οι μαθητές μας σε ομάδες. Διαθέτει Η/Υ με σύνδεση στο διαδίκτυο, βιντεοπροβολέα για τις παρουσιάσεις των μαθημάτων με τη βοήθεια των νέων τεχνολογιών. Αναλυτικότερα:

• Στο μάθημα της Φυσικής γίνονται πειράματα Μηχανικής, Ηλεκτρομαγνητισμού, Θερμότητας και Οπτικής.
  • Στο μάθημα της Χημείας γίνονται πειράματα ανόργανης και οργανικής Χημείας.
  • Στο μάθημα της Βιολογίας οι μαθητές ετοιμάζουν και παρατηρούν με τη βοήθεια του μικροσκοπίου παρασκευάσματα φυτικών και ζωϊκών ιστών και επιπλέον έχουν τη δυνατότητα να παρατηρήσουν έτοιμα παρασκευάσματα που υποστηρίζουν άλλες θεματικές ενότητες.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Ο σκοπός του εργαστηριακού μαθήματος είναι η εισαγωγή και εκπαίδευση των μαθητών στη διαδικασία της επιστημονικής παρατήρησης και μέτρησης. Το εργαστήριό μας παρέχει στους μαθητές ενεργητική μάθηση. Το μάθημα γίνεται πιο ενδιαφέρον, ζωντανό, αποτελεσματικό και διασκεδαστικό, ενώ προωθείται η συνεργασία και η αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών καθώς και η ανάπτυξη της πρωτοβουλίας, της παρατηρητικότητας και της κρίσης αυτών. Στο σχολείο μας το πείραμα κεντρίζει το ενδιαφέρον των μαθητών, τους βοηθάει να συσχετίσουν τη θεωρία της επιστήμης με την πράξη, να εμπεδώσουν τη θεωρία, να αναπτύξουν την παρατηρητικότητά τους, να συγκρίνουν πειραματικά αποτελέσματα και να οδηγηθούν σε συμπεράσματα.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Ο εξοπλισμός του εργαστηρίου ανανεώνεται και συμπληρώνεται με την οικονομική υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και των εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ4 του σχολείου μας, ώστε να καλύπτει ένα ευρύ φάσμα πειραματικών διατάξεων, πέρα από αυτές που είναι υποχρεωτικές από το ΥΠΑΙΘ.

Έτσι μπορεί να πραγματοποιείται ένας σημαντικός αριθμός εργαστηριακών δραστηριοτήτων που καλύπτουν ευρύ φάσμα της διδακτέας ύλης για την καλύτερη αφομοίωσή της. Οι εργαστηριακές αυτές δραστηριότητες γίνονται ενίοντε με τη μορφή «πειραμάτων επίδειξης» και στην πλειοψηφία τους με τη μορφή «μετωπικών πειραμάτων» (δηλαδή πραγματοποιούνται από τους ίδιους τους μαθητές οι οποίοι εργάζονται σε ομάδες των 4-5 ατόμων).

Το πείραμα, πέρα από μοχλό προόδου των Φυσικών Επιστημών, αποτελεί και βασικό εργαλείο κατανόησης και μετάδοσης της γνώσης. Θα υποστηρίζαμε μάλιστα, ότι στη σύγχρονη εκπαιδευτική πράξη, πρέπει να αποτελεί την αιχμή του δόρατος στην προσπάθεια για τη διέγερση του ενδιαφέροντος των μαθητών για τις Φυσικές Επιστήμες. Εκτός όμως από αυτό, είναι και ένα παιδαγωγικό μέσο για την απόκτηση δεξιοτήτων χειρισμού των οργάνων και την ανάπτυξη της ικανότητάς τους να παρατηρούν και να ερμηνεύουν τα φαινόμενα, συνδέοντας τη θεωρία με τη πράξη.