ΔΙΑΤΡΟΦΗ και ΥΓΕΙΑ

Δράση για την ενημέρωση για τη Διατροφική Αγωγή, η οποία εντάσσεται στα Προγράμματα Αγωγής Υγείας σε σχολικές μονάδες Α/βαθμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 στο 5ο Γ/σιο Βόλου.

Η παρέμβαση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητριών και μαθητών της Α΄ Γυμνασίου έγινε από τη διατροφολόγο του Κέντρου Υγείας Αργαλαστής κ. Νεοκλεία Χονδρογιάννη, η οποία ενημέρωσε τους μαθητές σχετικά με θέματα διατροφής, τόνισε τη σημασία της υγιεινής διατροφής και συζήτησε μαζί τους, απαντώντας σε ερωτήσεις και λύνοντας τις απορίες τους.

Η συνάντηση θεωρήθηκε πολύ εποικοδομητική και οι μαθητές συμμετείχαν με μεγάλο ενδιαφέρον στη συζήτηση για το θέμα που είναι ζωτικής σημασίας για όλους μας και κυρίως για τα παιδιά.

This entry was posted in Δραστηριότητες. Bookmark the permalink.