ΚΕΘΕΑ ΠΙΛΟΤΟΣ

Με πρωτοβουλία του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 10/1/24 μία ενδιαφέρουσα προγραμματισμένη συνάντηση των γονέων – κηδεμόνων, του διδακτικού προσωπικού του σχολείου μας κι εκπροσώπων του ΚΕ.Θ.Ε.Α ΠΙΛΟΤΟΣ. Το θέμα της συνάντησης ήταν οι εξαρτήσεις του σύγχρονου εφήβου και πιο συγκεκριμένα η εξάρτησή τους από το διαδίκτυο και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια. Το θέμα αυτό προσδιορίστηκε με ακρίβεια από εκπαιδευτικούς και την ψυχολόγο του σχολείου, οι οποίοι διαπίστωσαν , μετά από συζητήσεις με τους μαθητές και τη συμπλήρωση ενός ερωτηματολογίου, που δημιούργησαν από κοινού, τι τους απασχολεί, τι τους προβληματίζει περισσότερο και τι απορροφά πολύ από τον χρόνο τους.

Μετά την παρουσίαση των εκπροσώπων του ΚΕ.Θ.ΕΑ, διατυπώθηκαν ερωτήσεις από τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς κι ακολούθησε ένας γόνιμος διάλογος μεταξύ τους, ο οποίος οδήγησε στο συμπέρασμα ότι μόνο με την αγαστή συνεργασία γονέων κι εκπαιδευτικών μπορούν να γίνουν ουσιαστικές παρεμβάσεις προς όφελος των μαθητών. Κάτι επίσης σημαντικό είναι ότι οι γονείς-κηδεμόνες και οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για τις δράσεις του ΚΕ.Θ.Ε.Α κι έμαθαν πού πρέπει να απευθυνθούν, όταν θεωρήσουν ότι έχει προκύψει κάποιο σχετικό πρόβλημα με κάποιον μαθητή.

Ακολούθησε ένα δίωρο βιωματικό εργαστήριο με δύο τμήματα της Γ΄ τάξης του σχολείου μας την Παρασκευή 12/1/24 κι έχει προγραμματιστεί μία άλλη παρόμοια δράση με τα άλλα δύο τμήματα της ίδιας τάξης του σχολείου μας για την ερχόμενη Παρασκευή 19/1.

Βέβαιοι ότι με τέτοιες δράσεις βοηθάμε τους μαθητές μας να προβληματίζονται για ό, τι συμβαίνει γύρω τους και να εκφράζονται ελεύθερα, μιλώντας για τις ενασχολήσεις τους και ζητώντας βοήθεια από κάποιον ενήλικα, αν χρειαστεί, δεσμευόμαστε να τις επαναλάβουμε, ώστε να “καλύψουμε” το μεγαλύτερο μέρος του μαθητικού μας δυναμικού.

This entry was posted in Ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Bookmark the permalink.