Στις 24 Μαρτίου 2022 οι μαθητές της Β και Γ’ τάξης του 5ου Γυμνασίου Βόλου συμμετείχαν στην δράση με τίτλο «Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της γης». Η δράση έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να υπολογίσουν την περιφέρεια της γης επαναλαμβάνοντας το πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου, Ερατοσθένη. Βασικός στόχος της δράσης ήταν η ανάδειξη του πειράματος ως μέσο της εκπαιδευτικής διαδικασίας μέσα από τη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών σε βιωματικές και συνεργατικές δραστηριότητες. Οι μαθητές του σχολείου μας με βάση τις οδηγίες του πειράματος που  τους δόθηκαν έκαναν τις καθορισμένες μετρήσεις και στη συνέχεια με τη βοήθεια των Μαθηματικών (Γεωμετρίας, Τριγωνομετρίας) έκαναν τους απαραίτητους υπολογισμούς. Οι μαθητές με τη χρήση απλών μέσων μέτρησαν το μήκος της σκιάς μιας ράβδου. Στη συνέχεια με βάση τις μετρήσεις τους (μήκος ράβδου, μήκος σκιάς) υπολόγισαν τη γωνία που σχηματίζουν οι ηλιακές ακτίνες με τη ράβδο και κατέληξαν στον υπολογισμό της περιφέρειας της γης. Τέλος με τη βοήθεια κατάλληλου τύπου υπολόγισαν την ακτίνα της γης. Το αποτέλεσμα που προέκυψε τελικά είναι πολύ κοντά στην πραγματική τιμή της περιφέρειας της γης στον Ισημερινό με ελάχιστη απόκλιση. Έτσι, οι μαθητές μας αναβίωσαν στην αυλή του σχολείου την ιστορική μέτρηση που έκανε ο Έλληνας μαθηματικός Ερατοσθένης  στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου.

Φ.Ε. Πείραμα Ερατοσθένη

This entry was posted in Δραστηριότητες, Χωρίς Κατηγορία. Bookmark the permalink.