ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Η Δ/νση και ο Σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας υπέβαλαν αίτημα στην Πυροσβεστική Υπηρεσία για ενημέρωση του προσωπικού σε θέματα πυρασφάλειας.  Στις 16/02/2022 το σχολείο μας υποδέχτηκε τον κ. Τσιώμο Ιωάννη, επιπυραγό, ο οποίος  ενημέρωσε διεξοδικά τους εκπαιδευτικούς, ώστε αυτοί να μπορούν να διασφαλίσουν τους όρους για την ασφάλεια των μαθητών σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης κι επικίνδυνων συνθηκών. Πιο συγκεκριμένα εξήγησε πώς πρέπει να αντιδράμε σε περίπτωση εκδήλωσης πυρκαγιάς, ώστε να προστατεύουμε από αναπνευστικά και άλλα προβλήματα τους μαθητές και τους εαυτούς μας, τι πρέπει να προσέχουμε στο σπίτι μας, ώστε να είμαστε πιο ασφαλείς, και πώς να χρησιμοποιούμε τους πυροσβεστήρες ανάλογα με την περίσταση. Οι εκπαιδευτικοί άκουσαν προσεκτικά, υπέβαλαν ερωτήσεις και πειραματίστηκαν στη χρήση των πυροσβεστήρων που διαθέτει το σχολείο. Στο τέλος, εξέφρασαν τις ευχαριστίες τους στον εκπρόσωπο της Πυροσβεστικής ικανοποιημένοι για την ενημέρωση και νιώθοντας πιο επαρκείς στην αντιμετώπιση σχετικών επικίνδυνων καταστάσεων.

IMG_6639         IMG_6645

This entry was posted in Δραστηριότητες. Bookmark the permalink.