KINHTIKOTHTA ERASMUS στο Βέλγιο

Από τις 26/11 έως τις 2/12/23, δεκαεπτά (17) μαθητές του σχολείου μας και τρεις (03) εκπαιδευτικοί μετακινήθηκαν στην Μπριζ του Βελγίου και συνεργάστηκαν με μαθητές του επίσης διαπιστευμένου σχολείου “Middenschool Brugge Centrum”. Οι μαθητές μας φιλοξενήθηκαν από τις οικογένειες των Βέλγων μαθητών κι συνεργάστηκαν με τους Ευρωπαίους συμμαθητές τους στο σχολείο σε θέματα που είχαν προσυμφωνηθεί.

Σε ομάδες ερεύνησαν πώς μπορεί να εξασφαλιστεί η βιωσιμότητα ενός σύγχρονου κτηρίου ή ιστορικού μνημείου, “ξετύλιξαν” τον μύθο του Ιάσωνα, έμαθαν πολλά για την τοπική ιστορία, επισκέφτηκαν το Μουσείο Τέχνης, περιηγήθηκαν στην πόλη κι ανακάλυψαν γωνιές και κτήρια που σχετίζονται με την ιστορία της, απόλαυσαν τη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα της πόλης και χαλάρωσαν στις χριστουγεννιάτικες αγορές της.

Δημιουργήθηκαν ισχυρές σχέσεις φιλίας και οι μαθητές μας, ευχαριστημένοι από τη διαμονή και τη βέλγικη φιλοξενία, περιμένουν τους συμμαθητές τους στην Ελλάδα τον Μάρτιο, σε μια επίσης προγραμματισμένη μετακίνηση.

This entry was posted in erasmus+. Bookmark the permalink.