AΓΟΡΑ ΑΠΙΝΙΔΩΤΗ

Στην πρόσκληση της Δ/νσης του σχολείου μας για αγορά απινιδωτή ανταποκρίθηκαν άμεσα οι μαθητές και οι οικογένειές τους, οι διδάσκοντες καθηγητές, καθώς και ο Σύλλογος γονέων-κηδεμόνων του σχολείου μας. Με τη λογική ότι η σχολική μας κοινότητα απαριθμεί πολλά μέλη κι ότι δεν αποκλείεται κάποια στιγμή κάποιο από αυτά -ανήλικος ή ενήλικας -να κινδυνεύσει, ενημερώθηκαν οι μαθητές για την πρόθεση του σχολείου να αγοράσει έναν απινιδωτή. Έγινε η σχετική ενημέρωση σχετικά με τη χρησιμότητα του ιατρικού αυτού μηχανήματος, εστάλη με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο μήνυμα-αίτημα στους γονείς για οικονομική τους συνδρομή, και να που πλέον η αγορά του είναι γεγονός! Ο απινιδωτής τοποθετήθηκε σε εσωτερικό χώρο στο προαύλιο, αλλά θα είναι διαθέσιμος σε οποιονδήποτε συμπολίτη μας τον χρειαστεί. Για τον λόγο αυτό έχει προγραμματιστεί να τοποθετηθεί και η σχετική πινακίδα σε εξωτερικό τοίχο του σχολείου. Σε προγραμματισμένη συνάντηση με τεχνικούς του καταστήματος αγοράς οι διδάσκοντες ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας του απινιδωτή και παρακολούθησαν με προσοχή τη σχετική επίδειξη.

Ευχόμαστε από καρδιάς να μην χρειαστεί να εφαρμόσουμε όσα μάθαμε, αλλά σίγουρα τώρα νιώθουμε πιο εξοπλισμένοι κι έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε κάποιο απρόοπτο…Ένα θερμό “ευχαριστώ” σε όλους όσους βοήθησαν να κάνουμε τον στόχο μας πράξη!

This entry was posted in Χωρίς Κατηγορία. Bookmark the permalink.