ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

AΓΟΡΑ ΑΠΙΝΙΔΩΤΗ

Στην πρόσκληση της Δ/νσης του σχολείου μας για αγορά απινιδωτή ανταποκρίθηκαν άμεσα οι μαθητές και οι οικογένειές τους, οι διδάσκοντες καθηγητές, καθώς και ο Σύλλογος γονέων-κηδεμόνων του σχολείου μας. Με τη λογική ότι η σχολική μας κοινότητα απαριθμεί πολλά μέλη κι ότι δεν αποκλείεται κάποια στιγμή κάποιο από αυτά -ανήλικος ή ενήλικας -να κινδυνεύσει, ενημερώθηκαν οι μαθητές για την πρόθεση του σχολείου να αγοράσει έναν απινιδωτή. Έγινε η σχετική ενημέρωση σχετικά με τη χρησιμότητα του ιατρικού αυτού μηχανήματος, εστάλη με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο μήνυμα-αίτημα στους γονείς για οικονομική τους συνδρομή, και να που πλέον η αγορά του είναι γεγονός! Ο απινιδωτής τοποθετήθηκε σε εσωτερικό χώρο στο προαύλιο, αλλά θα είναι διαθέσιμος σε οποιονδήποτε συμπολίτη μας τον χρειαστεί. Για τον λόγο αυτό έχει προγραμματιστεί να τοποθετηθεί και η σχετική πινακίδα σε εξωτερικό τοίχο του σχολείου. Σε προγραμματισμένη συνάντηση με τεχνικούς του καταστήματος αγοράς οι διδάσκοντες ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας του απινιδωτή και παρακολούθησαν με προσοχή τη σχετική επίδειξη.

Ευχόμαστε από καρδιάς να μην χρειαστεί να εφαρμόσουμε όσα μάθαμε, αλλά σίγουρα τώρα νιώθουμε πιο εξοπλισμένοι κι έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε κάποιο απρόοπτο…Ένα θερμό “ευχαριστώ” σε όλους όσους βοήθησαν να κάνουμε τον στόχο μας πράξη!

“ΓΛΥΚΙΑ”ΛΗΞΗ ΜΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Με πρωτοβουλία του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας, μια “γλυκιά” έκπληξη περίμενε τους μαθητές του σχολείου μας, όταν αυτοί, έχοντας γράψει το τελευταίο εξεταζόμενο μάθημα για φέτος, κατέβαιναν στο προαύλιο. Αναμνηστικά δωράκια με τα ονόματά τους και υπενθύμιση της ημερομηνίας συνάντησής τους πήραν οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, που φωτογραφήθηκαν όλοι μαζί, και γλυκό παγωτάκι οι μαθητές όλων των τάξεων.

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο για τη γλυκιά αυτή έκπληξη και ευχόμαστε σε όλους, μαθητές, γονείς και συναδέλφους “Καλό, ξέγνοιαστο και…δροσερό καλοκαίρι”!

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ Α΄ΤΑΞΗΣ στο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
του ΑΘΑΝΑΣΑΚΕΙΟΥ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΒΟΛΟΥ «ΜΥΚΗΝΑΪΚΟΣ
ΚΟΣΜΟΣ»

Οι μαθητές , -τριες των τμημάτων της Α΄ τάξης του σχολείου μας είχαν την
ιδιαίτερη εμπειρία της συμμετοχής στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα
«Μυκηναϊκός Κόσμος», με την καθοδήγηση της Αρχαιολόγου και ειδικής
παιδαγωγού, κας Αιμιλίας Καλογιάννη, στον φιλόξενο χώρο του
Αθανασάκειου Αρχαιολογικού Μουσείου Βόλου.

Στο πρώτο μέρος, οι μαθητές, -τριες ανανέωσαν και εμπλούτισαν, με
διαδραστικό τρόπο, τις γνώσεις τους για τον Μυκηναϊκό Κόσμο και «τη δική
μας» Ιωλκό. Στο δεύτερο μέρος, συμμετείχαν με ιδιαίτερη προσήλωση και
ενθουσιασμό στο «Εργαστήριο της Γραμμικής Β΄ γραφής», της πρώτης
ελληνικής γραφής και έγραψαν σε πηλό σύμβολα και ονόματα.
Ευχαριστούμε θερμά την Αρχαιολόγο και ανανεώνουμε το Ραντεβού μας, για
του χρόνου.