ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΙ ΕΚΠ/ΚΩΝ ΣΤΗ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ

Από τις 16 έως τις 21/9/2024, στο πλαίσιο της Διαπίστευσης του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ , πέντε μαθητές του σχολείου μας, ο Βίκτωρας, η Κων/να, η Σοφία, η Έλλη και ο Ιωσήφ, καθώς και τρεις εκπ/κοί (από τους οποίους ο ένας παρακολούθησε μαθήματα του φινλανδικού σχολείου με την ευρωπαϊκή δράση Job Shadowing), μετέβησαν στο Ελσίνκι της Φινλανδίας, “ανταποδίδοντας” έτσι την περσινή επίσκεψη των Ευρωπαίων συμμαθητών τους.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συνεργαστούν με μαθητές από τη Φινλανδία, την Ισπανία, την Ιταλία και τη Γερμανία, να καταθέσουν τις εργασίες τους σχετικά με την παραπληροφόρηση και το περιβάλλον, να δημιουργήσουν βίντεο σχετικά με το θέμα τους, να συμμετάσχουν σε αθλητικές δραστηριότητες στο Korkee park, να επισκεφτούν το εθνικό πάρκο Νuuksio, να περιηγηθούν στο Ελσίνκι και να απολαύσουν τις ομορφιές και τα σημεία ενδιαφέροντος της φινλανδικής πρωτεύουσας.

Ευχαριστημένοι από τη φιλοξενία των φιλανδικών οικογενειών κι ενθουσιασμένοι από τις ομορφιές και την οργάνωση της σκανδιναβικής πρωτεύουσας, επέστρεψαν -για άλλη μια φορά- γεμάτοι με εμπειρίες, ευχάριστες αναμνήσεις και δυνατές φιλίες.

This entry was posted in erasmus+ and tagged . Bookmark the permalink.