ΚΕΘΕΑ – ΠΙΛΟΤΟΣ

ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ

Ομάδα εκπαιδευτριών από το συμβουλευτικό κέντρο ΚΕΘΕΑ – ΠΙΛΟΤΟΣ επισκέφθηκαν το σχολείο μας κι εφάρμοσαν δίωρη βιωματική δράση στις 3/4/2024 και 4/4/2024 σε μαθητές της Β’ Γυμνασίου.

Η δράση εφαρμόστηκε  σε εφήβους μαθητές οι οποίοι συμμετείχαν με θέρμη και ενθουσιασμό. Έγινε μια καλή αρχή για τη ψυχική τους ενδυνάμωση. Αναζητήθηκαν τρόποι ώστε να διατηρήσουν έναν θετικό τρόπο σκέψης, χτίζοντας με τον καιρό τα συστατικά στοιχεία μιας καλής αυτοεκτίμησης.

Στόχοι της δράσης : • Αναδόμηση των σκέψεων που πηγάζουν από τον τρόπο που αντιλαμβάνονται τα πράγματα οι μαθητές και διεύρυνση του τρόπου που αντιλαμβάνονται τους άλλους. • Ενδυνάμωση δεξιοτήτων ακρόασης. • Γνωριμία με την αυτοαντίληψη & την ταυτότητα των συμμαθητών τους και αποδοχή της.

Posted in Χωρίς Κατηγορία | Leave a comment

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Την Τρίτη 2/4/2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας η ΣΤ΄ τάξη του 8ου Δημοτικού Σχολείου με τη συνοδεία του δασκάλου τους, κ. Φίλιππου Μερκούρη στο πλαίσιο των δράσεων για τη μετάβαση των μικρών μαθητών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.

Μέσα σε ένα εγκάρδιο κλίμα, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου μας, μίλησαν με μεγαλύτερους συμμαθητές τους που φοιτούν εδώ κι απασχολήθηκαν δημιουργικά με νέα αθλήματα (netball, badminton κλπ). Ελπίζουμε ότι οι ώρες απασχόλησής τους ήταν εποικοδομητικές κι ότι η επίσκεψή τους δημιούργησε ένα θετικό κλίμα για τη μετάβασή τους στην επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης.

Posted in Χωρίς Κατηγορία | Leave a comment

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ

Δεκατρείς μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας παρευρέθησαν την Τρίτη 4/4 2024 στο Πνευματικό Κέντρο της Ιεράς Μητρόπολης Δημητριάδος, για να παρακολουθήσουν την ημερίδα με θέμα τον αυτισμό. Την εκδήλωση συνδιοργάνωσαν η Ιερά Μητρόπολη Δημητριάδος και Αλμυρού και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας.

Οι μαθητές είχαν αρχικά την ευκαιρία να συνομιλήσουν με ειδικούς για το θέμα, να υποβάλουν ερωτήσεις και να λύσουν τις απορίες τους. Στη συνέχεια, μέσω της εικονικής πραγματικότητας (τεχνολογία Virtual Reality), που προσφέρει το VR PLANET, βίωσαν εμπειρικά μια νέα για αυτούς κατάσταση: Μπήκαν στη θέση ενός αυτιστικού παιδιού, του οποίου η δυνατότητα εκμάθησης στον χώρο της σχολικής τάξης παρεμποδίζεται από διάφορους παράγοντες και μπόρεσαν με βιωματικό τρόπο να συνειδητοποιήσουν πώς αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα ένα παιδί με αυτισμό. Οι μαθητές περιέγραψαν τη συγκεκριμένη δράση ως άκρως ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη, διαφορετική από όλες τις προηγούμενες -μέχρι τώρα -εμπειρίες τους.

Posted in Βιωματικές Δράσεις | Leave a comment

ΔΙΑΤΡΟΦΗ και ΥΓΕΙΑ

Δράση για την ενημέρωση για τη Διατροφική Αγωγή, η οποία εντάσσεται στα Προγράμματα Αγωγής Υγείας σε σχολικές μονάδες Α/βαθμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 στο 5ο Γ/σιο Βόλου.

Η παρέμβαση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητριών και μαθητών της Α΄ Γυμνασίου έγινε από τη διατροφολόγο του Κέντρου Υγείας Αργαλαστής κ. Νεοκλεία Χονδρογιάννη, η οποία ενημέρωσε τους μαθητές σχετικά με θέματα διατροφής, τόνισε τη σημασία της υγιεινής διατροφής και συζήτησε μαζί τους, απαντώντας σε ερωτήσεις και λύνοντας τις απορίες τους.

Η συνάντηση θεωρήθηκε πολύ εποικοδομητική και οι μαθητές συμμετείχαν με μεγάλο ενδιαφέρον στη συζήτηση για το θέμα που είναι ζωτικής σημασίας για όλους μας και κυρίως για τα παιδιά.

Posted in Δραστηριότητες | Leave a comment